Warsztaty kurpiowskie

Palma wielkanocna lub zastępująca ją gałązka wierzbowa jest tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak.
Palma kurpiowska powstaje z pnia ściętego drzewka (jodły lub świerka), oplecionego na całej długości widłakiem, wrzosem, borówką, zdobionego kwiatami z bibuły i wstążkami. Czub drzewka pozostawia się zielony.
Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń:
- poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy, pola przed czarami, ogniem i wszelkim złem,
- połykanie bazi zapobiega bólom gardła i głowy, a sproszkowane kotki dodawane do naparów z ziół mają moc uzdrawiającą,
- bazie z poświęconej palmy zmieszane z ziarnem siewnym podłożone pod pierwszą zaoraną skibę zapewnią urodzaj,
- poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed piorunem,
- uderzenie dzieci witką z palmy zapewnia zdrowie,
- wysoka palma przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe życie,
- piękna palma sprawi, że dzieci będą dorodne.
Tradycja wykonywania palm szczególnie zachowała się na Kurpiach, dlatego Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Baranowie co roku przed wielkanocną organizuje warsztaty twórczości kurpiowskiej. Tegoroczne odbyły się pod nazwa ,, Palemka i Palma Kurpiowska" a zaproszone przez nas twórczynie ludowe Pani Czesława Kaczyńska i Pani Halina Pajka uczyły różnych technik wykonywania kwiatków kurpiowskich. Cieszyły się z licznego zainteresowania seniorów dzieci i młodzieży. Palemki naprawdę wyszły piękne.

Opracowała Bączek Małgorzata