Company Logo
slide 1 slide 2 slide 3 slide 4 slide 5 slide 6 slide 7 slide 8 slide 9 slide 10 slide 11 slide 12 slide 13 slide 14 slide 15 slide 16 slide 17 slide 18 slide 19 slide 20 slide 21 slide 22 slide 23 slide 24 slide 25 slide 26 slide 27 slide 28

Rozrywka

Ciekawostki

Motto:

  "Idź tam, gdzie słyszysz śpiew
  Tam dobre serca mają
  Bo ludzie źli, ach wierzaj mi
  Ci nigdy nie śpiewają".....

 
  "Cośmy po ojcach naszych zastali
  Dał Bóg Polakom by to kochali
  By swą tradycję mieli wciąż w cenie 
  I szanowali polskie korzenie"......                                  
 

Kurp

Skąd pochodzi nazwa Kurp?  

Kurpie to nazwa obuwia plecionego z łyka lipowego lub łapcie skórzane.

Prawdopodobnie nazwa ta przyjęła się dość wcześnie, skoro już występuje ona w dokumentach z XVII wieku.

Z czasem przyszła moda na skórzane trzewiki na obcasach i zapomniano o łapciach z łyka.

 

Z mazowsza

Źródła nie znaleziono

 

Tydzień Kultury Kurpiowskiej

 – podsumowanie

 

W dniach 01-07 lipca odbywał się w naszej gminie Tydzień Kultury Kurpiowskiej. Impreza była doskonałą okazją do kontaktu z rodzimą kulturą ludową. Impreza miała  na celu także integrację społeczności lokalnej - dorosłych młodzieży i dzieci poprzez szeroki, czynny udział w konkursach i warsztatach, pokazach, budzenie przez to poczucia dumy z dziedzictwa kulturowego.

Tydzień Kultury Kurpiowskiej rozpoczął się sympozjum naukowym w domku na wyspie. Sympozjum  pt. „ Dziedzictwo Kulturowe Kurpiowszczyzny – wybrane zagadnienia”, które prowadził  Prezes Związku Kurpiów – Mirosław Grzyb. W ramach sympozjum odbyła się dyskusja panelowa. W sympozjum wzięli udział przedstawiciele władz, organizacji pozarządowych, twórcy ludowi, oraz inni ludzie związani z Kurpiowszczyzną. Oprawę muzyczną  zapewniła kapela Zespołu „Pod Borem” z Zawad .

 

W środę na scenie plenerowej na wyspie odbył się „Dzień kurpiowskich obrzędów i zwyczajów”. Występowały  zespoły kurpiowskie, które zaprezentowały tańce  i pieśni kurpiowskie.
Powered by Joomla!®. Valid XHTML and CSS.