Company Logo
slide 1 slide 2 slide 3 slide 4 slide 5 slide 6 slide 7 slide 8 slide 9 slide 10 slide 11 slide 12 slide 13 slide 14 slide 15 slide 16 slide 17 slide 18 slide 19 slide 20 slide 21 slide 22 slide 23 slide 24 slide 25 slide 26 slide 27 slide 28

Rozrywka

Ciekawostki

Motto:

  "Idź tam, gdzie słyszysz śpiew
  Tam dobre serca mają
  Bo ludzie źli, ach wierzaj mi
  Ci nigdy nie śpiewają".....

 
  "Cośmy po ojcach naszych zastali
  Dał Bóg Polakom by to kochali
  By swą tradycję mieli wciąż w cenie 
  I szanowali polskie korzenie"......                                  
 

Kurp

Skąd pochodzi nazwa Kurp?  

Kurpie to nazwa obuwia plecionego z łyka lipowego lub łapcie skórzane.

Prawdopodobnie nazwa ta przyjęła się dość wcześnie, skoro już występuje ona w dokumentach z XVII wieku.

Z czasem przyszła moda na skórzane trzewiki na obcasach i zapomniano o łapciach z łyka.

 

Z mazowsza

Źródła nie znaleziono

 Ogólnopolski Festiwal Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej w Kielcach.

Zespół Kurpiowski „Pod Borem” z Zawad w gminie Baranowo w powiecie ostrołęckim, dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, w dniach 11-13 października wziął udział w Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej w Kielcach.  Była to VIII edycja tej imprezy, a  wzięło w niej udział 11 świetnych zespołów folklorystycznych z całej Polski. Przesłuchania konkursowe odbywały się w pięknym, wybudowanym w okresie międzywojennym Wojewódzkim Domu Kultury i trwały dwa dni. Występy naszego zespołu wzbudziły duże zainteresowanie widowni. W sobotni wieczór, także w pomieszczeniach WDK, wszystkie uczestniczące w festiwalu zespoły spotkały się na wieczorze integracyjnym. Był to wspaniały, niesamowity wieczór. Różnorodność strojów regionalnych, śpiewy, wzajemna nauka tańców przy muzyce ludowych kapel stworzyły niezapomniany klimat. Nawiązały się znajomości i przyjaźnie zarówno pomiędzy całymi zespołami, jak i poszczególnymi ich członkami.

Ostatniego dnia, w niedzielę, w ulicznej paradzie zespoły przeszły do Katedry kieleckiej, gdzie została odprawiona msza święta w intencji uczestników festiwalu. Po mszy, w WDK, odbył się koncert laureatów festiwalu. Zespół „Pod Borem” nie był wśród najlepszych, ale otrzymał wyróżnienie i nagrodę pieniężną.   Dzięki konsultacjom z bardzo profesjonalnym jury, mieliśmy okazję otrzymać obiektywną ocenę naszych występów i uwagi, dzięki którym uczestnicząc w innych konkursach będziemy mogli pokazać się z jeszcze lepszej strony.

 

 
Powered by Joomla!®. Valid XHTML and CSS.