Company Logo
slide 1 slide 2 slide 3 slide 4 slide 5 slide 6 slide 7 slide 8 slide 9 slide 10 slide 11 slide 12 slide 13 slide 14 slide 15 slide 16 slide 17 slide 18 slide 19 slide 20 slide 21 slide 22 slide 23 slide 24 slide 25 slide 26 slide 27 slide 28

Rozrywka

Ciekawostki

Motto:

  "Idź tam, gdzie słyszysz śpiew
  Tam dobre serca mają
  Bo ludzie źli, ach wierzaj mi
  Ci nigdy nie śpiewają".....

 
  "Cośmy po ojcach naszych zastali
  Dał Bóg Polakom by to kochali
  By swą tradycję mieli wciąż w cenie 
  I szanowali polskie korzenie"......                                  
 

Kurp

Skąd pochodzi nazwa Kurp?  

Kurpie to nazwa obuwia plecionego z łyka lipowego lub łapcie skórzane.

Prawdopodobnie nazwa ta przyjęła się dość wcześnie, skoro już występuje ona w dokumentach z XVII wieku.

Z czasem przyszła moda na skórzane trzewiki na obcasach i zapomniano o łapciach z łyka.

 

Z mazowsza

Źródła nie znaleziono

W lipcu 2020 roku podczas Święta Folkloru Kurpiowskiego Zespół Pod Borem będzie obchodził 90-lecie powstania. W związku z tym, zapraszamy wszystkich byłych i obecnych członków zespołu na spotkanie okolicznościowe przy herbacie w dniu 15 lutego 2020 roku o godzinie 18:00 do Szkoły Podstawowej w Zawadach. Szczególnie zależy nam na osobach, które należały do zespołu w latach 40-tych, 50-tych, 60-tych, a może żyją jeszcze osoby pamiętające lata 30-te. A może potomkowie tych osób dysponują materialnymi pamiątkami związanymi z zespołem czy wiedzą o jego początkach? A może gdzieś w rodzinnym albumie tkwią zapomniane stare fotografie z nim związane? Prosimy też wszystkich do których dotrze ten apel, by popytali się innych, szczególnie starszych członków zawadzkich i wywodzących się z Zawad rodzin o ich wiedzę na temat historii najstarszego zespołu na Kurpiach.

Chcielibyśmy przygotować wspomnienie w postaci książki o całym okresie działania zespołu. Na spotkaniu chcielibyśmy dowiedzieć się, (w miarę możliwości), wszelkich ważnych informacji związanych z zespołem (na zasadzie kto co pamięta).

Prosimy o przysyłanie nam krótkich, ciekawych informacji oraz zeskanowanych wycinków z gazet oraz zdjęć. Serdecznie zapraszamy na spotkanie i prosimy o pomoc.                                  

                                                                                   Kurpiowski Zespół Pod Borem z Zawad.

Kontakt z zespołem można nawiązać za pomocą poczty tradycyjnej: Kurpiowski Zespół Pod Borem w Zawadach, 06-320 Baranowo, Zawady. Osoby do kontaktu: Domurad Robert – 602 297 529, Czesław Faderewski – 606692183,  mail: wdkzawady@wp.pl, facebook: https://www.facebook.com/ZespolKurpiowskiPodBorem/.
Powered by Joomla!®. Valid XHTML and CSS.